Albert Anker ( * 1831 † 1910 )

Harmonický a otevřený světový řád

Albert Ankerse narodil 1. dubna 1831 v Ins v kantonu Bern ve Švýcarsku. Je považován za největšího švýcarského malíře 19. století.

Ve věku 11 let se zúčastnil výstavy „La Société des amis des Arts“ v Neuchatelu, která vyvolala jeho raný zájem o umění. Anker navštěvoval gymnázium v ​​Kirchenfeldu v Bernu. Tam taky maturoval na střední škole. Na pokyn svého otce začal nejdřív studovat teologii v Bernu a na univerzitě v Halle. Později dostal od otce povolení k povolání jako umělece. Vystoupil z teologických studií a přestěhoval se do Paříže. Živobytí si vydělával kreslením lekcí a kopírováním obrazů. Poté se stal studentem slavného švýcarského malíře Charlese Gleyra.

V letech 1855 až 1860 se Anker účastnil Pařížské národní umělecké akademie. Během studií se účastnil výstav v pařížském salonu a ve Švýcarsku.

Albert Anker se v roce 1864 oženil s Annou Rüfli, přítelkyně své zemřelé sestry Louise. S Annou měl šest dětí, z nichž dvě velmi brzy zemřely. Aby se o svou rodinu postaral, Anker pracoval jako malíř keramiky. Vyzdobil více než 500 keramických talířů pro alsaského výrobce Théodora Decka.

Albert Anker byl ve Švýcarsku velmi populární a známý, protože vedl aktivní společenský život a byl členem mnoha mezinárodních porot. V roce 1901 Anker utrpěl těžkou mrtvici a jeho pravá strana byla ochrnutá. Jeho schopnost pracovat byla značně omezená. Bylo pro něj obtížné pracovat na velkých olejomalbách. Proto se začal více soustředovat na akvarely.

Albert Anker zemřel 16. července 1910 ve věku 79 let ve svém domě v Ins. Spousta Ankerových děl se dosud objevila na švýcarských známkách. Na jeho počest byla založena Nadace Albert Anker. Jeho byt v Ins, kde většinu života strávil, se stalo muzeem.

Reprodukce na platno a olejomalby od Albert Anker

Katalog | Galerie
Nahoru