François Boucher ( * 1703 † 1770 )

François Boucher portrét

Životopis Françoise Bouchera

Ztělesnění francouzského rokoka François Boucher se narodil 29. září 1703 v Paříži. Byl to především divadelní malíř a ilustrátor knih..

Boucher se nejprve naučil základy malířství od svého otce Nicolasa, který byl návrhářem a členem Académie de Saint-Luc. Na počátku 20. let studoval krátce s Françoisem Lemoynem, jedním z předních historických malířů té doby.

Boucher vyhrál Velkou cenu umění v roce 1723. Nicméně, nedostal místo pro studium na francouzské akademii v Římě. Poté se naučil výtvarné tvorbě v domě rytce Jean François Cars. Toto ho vedlo k tiskovskému vydavateli Jean de Jullienne, pro nějž produkoval mnoho leptů a tisku.

V roce 1731 mu bylo uděleno místo jako malíři na Královské akademii pro malířství a sochařství. V roce 1742 se stal malířem na královském dvoru a a v roce 1761 se stal rektorem královské akademie. Kolem roku 1765 ho král Ludvík XV jmenoval prvním malíře( malíř krále ) . Mezi jeho práce patřily výzdoby královských hradů a malování obrazů královských soukromých komnat.

François Boucher byl inspirován a ovlivnen Jean-Antoine Watteau, Giovanni Battista Tiepolo a Peter Paul Rubens. Příroda a krajina představovali jeho velkou vášeň. Upřednostňoval také malování portrétů aristokratické klientely a nahých ženských těl. Hojně zdobil své práce a byl štědrý svými barvami. Idylické, tiché, mytologicko-alegorické scény charakterizují jeho půvabně galantní styl. Hravý, ale elegantní - hrál se jemnými barvami a jemnými tvary.

François Boucher zemřel 30. května 1770 v Paříži. Jeho jméno, stejně v spojení s jeho dobrodinkou Madame de Pompadour. Díla François Bouchera jsou považovány za perfektní výraz francouzské rokokové spoločnosti své doby.

Reprodukce na platno a olejomalby od François Boucher
Nahoru