Umělecký styl Expresionismus

Expresionismus od Augusta Mackeho

Expresionismus

Rebélie barev

Expresionismus je evropským směrem, který se objevil mezi 19. a 20. stoletím. Oproti Impresionismu, který představuje dojmy smyslů, tento umělecký směr hledá přímé vyjadřování emocí, kterým dominují subjektivní pocity, syté barvy a výrazné obrysy. Jde o sílu vyjádření zjednodušených abstraktních objektů.

Německý expresionismus je vzpourou proti akademickým standardům, které v Evropě převládaly od doby Renesance: Obrazy nedodržují estetické formy, ale vykazují elementární prožitek reality, prožitek nejsilnější a nejoriginálnější jakého je možné dosáhnout. Umění středověku stimuluje představy odstíny, nereálnými postavami a antickými démony.

Expresionismus, jako umělecký směr, byl v roce 1905 vytvořen skupinou umělců "The Bridge", do které patřili umělci jako Kirchner, Heckel, Schmidt- Rottluff a Bleyl. Ve stejných letech byl ve Francii založen umělecký směr fauvismus, který ovšem neměl takové mezinárodní uznání.

V roce 1911 založily Kadinski a Marc skupinu "The Blue Rider", do které patřili také Macke, Jawlensky, Münter, Klee a další. Cílem této skupiny prolomit stávající hranice uměleckého vyjádření, což vedlo ke vzniku abstraktního umění.

© Jean-Gérard, Repro-tableaux.com

Obrazy na stránce: 100
NAHORU