Franz Marc ( * 1880 † 1916 )

Obrazy od Franze Marka z Macke

Franz Marc: Expresionista, Který Miloval Zvířata

 

Franz Marc se narodil 8. února 1880 v umělecké rodině v Mnichově. Jeho studium na Mnichovské akademii umění mezi lety 1900 a 1903 položilo základ jeho umělecké kariéry. Cesty do Paříže a Bretaně v roce 1909 ho přivedly k setkání s Mackem a Kandinským, kteří měli zásadní vliv na jeho umělecký styl. Tyto vlivy Marc promítl do svého expresivního, barvitě intenzivního malířského stylu, ve kterém se postupně vzdálil od objektivity a materiálnosti.

V roce 1911 se Marc připojil k umělecké skupině \\\"Der blaue Reiter\\\" (Modrý jezdec) a začal se aktivně účastnit jejich četných výstav. Jeho obrazy se vyznačovaly expresivním pojetím a silnými barvami, které odrážely jeho fascinaci světem zvířat. Zvířata vnímal jako krásnější a čistší než lidi, což se stalo hlavním tématem jeho tvorby.

Marcova životní cesta byla přerušena v roce 1914, kdy se stáhl do ústraní v horním Bavorsku - Ried, a brzy poté byl povolán do armády. Zemřel 4. března 1916 během první světové války. V posledních letech svého života Marc svými obrazy udělal krok od expresionismu k abstrakci, což dokládá jeho dílo \\\"Kämpfende Formen\\\" (Bojující formy) z roku 1914. Tímto dílem se řadí mezi nejvýznamnější německé expresionisty.

Reprodukce na platno a olejomalby od Franz Marc
Nahoru