Paul Klee ( * 18.12.1879 † 29.06.1940 )

Paul Klee v Tunisu, kde byl v roce 1914 vzfocen Hodlerem.

Paul Klee: Od barev Tunisu po perzekuci nacisty

 

Paul Klee, narozený 18. prosince 1879 v Münchenbuchsee u Bernu a zemřelý 29. června 1940 v Muralto, je považován za jednoho z nejdůležitějších umělců klasické moderny 20. století. Pocházel z hudební rodiny a dlouho váhal mezi malbou a hudbou. V roce 1898 odcestoval do Mnichova, kde se stal profesionálním malířem a připojil se k prestižní skupině Der Blaue Reiter (Modrý jezdec). Hudba však v jeho životě hrála roli po celou dobu, oženil se s klavíristkou Lily Štumpfovou. Jeho umělecká tvorba se vyznačovala rozmanitostí a nelze ji jednoznačně zařadit do jednoho uměleckého stylu, jeho díla zahrnovala expresionismus, kubismus, surrealismus a abstraktní umění.

Roku 1914 podnikl Klee cestu do Tunisu společně s malíři Augustem Mackem a Louisem Moillietem, kde jej zaujaly místní barvy. Tunisko mělo na jeho tvorbu hluboký vliv. V roce 1920 Klee vystavil 362 svých děl, byla o něm vydána monografie a stal se učitelem na škole BAUHAUS. Později, v roce 1931, byl jmenován profesorem na umělecké akademii v Düsseldorfu.

V roce 1933 byl Klee nacisty označen za "degenerovaného" umělce, což vedlo k jeho propuštění z učitelské pozice a nucenému odchodu z Německa. Uchýlil se do Švýcarska, kde mu byla diagnostikována vážná nemoc, které později podlehl. Přesto v roce před svou smrtí stihl vytvořit 1254 děl, což svědčí o jeho nezlomné tvůrčí síle až do posledních dnů.

Reprodukce na platno a olejomalby od Paul Klee
Nahoru