Pasparta

VÝBĚR PASPARTY

PASPARTA ZUŠLECHTÍ GRAFICKÉ UMĚNÍ


Pasparta je kartonový okraj mezi obrazem a rámem. Pasparta představující prostor mezi rámem a obrazem se používá k upozornění diváka na umělecké dílo. Například je vhodné použít paspartu při malém obrazu s velkým rámem. Divák se tak nesoustředí pouze na rám, ale také na samotné dílo.

HODÍ SE PASPARTA KE KAŽDÉMU OBRAZU?

Pasparta se především hodí pro grafické umění, náčrty a kresby. 

Doporučujeme Vám použít paspartu u obrazu z 18. století, protože právě v té době byla pasparta používána. V minulosti bylo jejím úkolem především obraz chránit před rámem. Dřevo rámu vytváří kyselé prostředí a zabarvuje okraje uměleckého díla.

Paspartu nedoporučujeme u malovaných obrazů- olejomalby, tisk na plátno a fresky. Pasparta se doporučuje pouze pro tištěné reprodukce na papír. Také v galeriích a muzeích velmi zřídka spatříte obraz v kombinaci plátno a pasparta. 

Pokud si k obrazu vyberete paspartu, automaticky k němu přidáme akrylové sklo. Sklo chrání obraz a paspartu proti vlhkosti.
 

 

IDEÁLNÍ PRO PASPARTU: AKVARELOVÝ A RUČNĚ ZPRACOVANÝ PAPÍR

Ručně Zpracovaný papír Albrecht Dürer z ruční manufaktury Hahnemühle se obzvlášť hodí pro paspartu. Tenhle typ papíru si můžete objednat s trhaným okrajem nebo bez, jako to bylo zvykem v minulosti. 

GARANCE PROTI STÁRNOUTÍ

Kartón používaný pro paspartu je Ph neutrální a zaručuje větší odolnost proti světlu a také garantuje dlouhověkost materiálů. Použitý papír je certifikován německým razítkem DIN 6738 pro zpomalené příznaky stárnutí.

NAHORU