Michelangelo (Buonarroti) ( Michel-Ange, Michel Ange, Michelange * 1475 † 1564 )

Michelangelo: Renesanční Polymatik

 

Michelangelo se narodil 6. března 1475 v Caprese, městě v Toskánsku. Ve Florencii se stal učedníkem Ghirlandaia a byl silně ovlivněn mistry florentské tradice, jako byli Giotto a Masaccio. Jeho výjimečný talent v oblasti sochařství brzy upoutal pozornost Lorenza Medicejského, který ho vzal pod svou ochranu. V letech 1496 až 1501 Michelangelo pobýval v Římě, kde vytvořil jedno ze svých nejslavnějších děl, Pietu.

Michelangelo získal ještě větší proslulost po vytvoření sochy Davida ve Florencii ve věku 30 let. Následně obdržel prestižní zakázky, včetně navržení hrobky Julia II. a malířských prací. Jedním z jeho nejslavnějších úkolů bylo vytvoření fresky na stropu Sixtinské kaple v Římě, projektu, který trval od roku 1508 do 1512.

V roce 1534 se Michelangelo natrvalo usadil v Římě a obrátil se k architektuře. Mezi jeho nejambicióznější projekty patří návrh baziliky svatého Petra. Pokračoval ve své práci v různých disciplínách až do své smrti v Římě 18. února 1564.

Spolu s Leonardem da Vinci je Michelangelo považován za jednoho z nejvšestrannějších a nejvlivnějších umělců vrcholné renesance, ovládajícího architekturu, malířství, sochařství a dokonce i poezii. Jeho díla zůstávají mezi nejsublimnějšími příklady renesančního umění.

Reprodukce na platno a olejomalby od Michelangelo (Buonarroti)
Nahoru