Jean-François Millet ( * 1814 † 1875 )

Jean-François Millet portrét

Životopis Jean-François Millet

Realismus na venkově

Jean-François Milletse narodil 4. října 1814 v Gréville-Hague u Cherbourg v Normandii. Renomovaný pro své venkovské motivy, tenhle francouzský malíř byl představitelem realismu a přívrženci Barbizonské školy (skupiny krajinářů, kteří se vzdálili z Barbizonu, a nechali se inspirovat přírodou).

První malířske kroky udělal tenhle malíř v Cherbourg u malíře Lucienem Théophile Ange Sosthène Langlois de Chèvreville. V roce 1837 mu udělila obec Cherbourg stipendium, které mu umožnilo studovat na École des Beaux-Arts v Paříži. V Paříži se zapsal do studia Pavla Delarocheho.

V roce 1839 se jeho stipendium skončilo a jeho první výstavy do Pařížském salonu byli odmítnouty. V roce 1840 byl jeho obraz nakonec představen v pařížském salonu. Nicméně, Millet žil nějakou dobu mezi Paříží a Cherbourg, kde se cítil dobře, maloval portréty, autoportréty a mytologické scény.

V roce 1849 se Millet usadí v Barbizonu. Stal spřátel se s Constant Troyon, Narcisse Diaz, Charles Jacque a Theodore Rousseau, kteří byli mezi umělci Barbizonské školy. Otec Jean-François Millet byl bohatým zemědělcem a mladý umělec pracoval hodně na venkově. Tvrdá práce, chudoba a pole nebyly pro něj cizí. V důsledku toho se jeho styl rozvinul: krajinomalba a rolnické motivy.
Ve svích obrazech maloval nejen rolníky v každodenní prací, ale taky maloval přírodum ,ěl rát barvy zemitých tónům které vyzařují klid. Položil méně populární sociální práce v jiném světle, melancholii a plné harmonie v přirozené rovnováze.

Nejznámější z jeho obrazů jsou: "pracovník s kukuřici", "spojovačka", "sekačka", "zběračky", "muž s motyčkou", "žací stroje" a "návrat z pole".

V roce 1867 byl Millet jmenován Chevalier de la Legion d'Honneur. Od konce šedesátých let Jean-François Millet dostal uznání za své celoživotní dílo, co mu přineslo taky finančním úspěchem a dobrou pověstí. Jeho díla jsou vystavena na mezinárodních výstavách.

Po dlouhotrvající nemocí, Millet zemřel 20. ledna 1875 v Barbizonu

© NYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Jean-François Millet

Obrazy na stránce: 100
Zobrazit obraz:  Katalog | Galerie
NAHORU