Alphonse Mucha ( * 1860 † 1939 )

Alphonse Mucha - vlastní portrét

Životopis Alfonse Muchy

Od příležitostního malíře na zakázky, až po pioníře francouzskýho Jugendstylu - Belle Epoque

Alphonse Mucha se narodil 24. července 1860 v Ivančicích jako třetí syn spisovatele Jiřího Muchy. V rodine bylo celkem 6 dětí z 2 manželství.

Mucha byl již v raním dětství nesmírně talentovám. Byl autodidaktem, ale později přesto studoval na na pražské Akademii. Nato odešel do Vídně pracovat jako malíř divadelních dekoracích.

Jeho cesta ho pak vedla do Mníchova do Akademie výtvarných umění a pak do Paříže na Julianovu Akademii. Stal se přes noc slavným díky divadelnímu plakátu Gismonda v roce 1894, který udělal na objednávku pro Sarah Bernhardtovou. V roce 1906 se jako 46 letý oženil o 23 let mladší Marií Chytilovou a přestehovali se do Spojených států: New York, Philadelphia, Chicago. Kde se mu dostalo velikého obdivu a uznámí. Mucha byl velkým vlastencem a po dobu dlouhých let maloval cyklus velkoformátových obrazů Slovanská epopej, v ketré zobrazil dějiny slovanského národa.

Mucha byl nejen vynikajíci malíž, ale taky fotograf, grafik a tvůrcem světoznámých plakátů ve stylu art nouveau. Zemřel 14. července 1939 po výslechu nemeckého gestapa v Praze.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Alphonse Mucha

Nahoru