Edvard Munch ( * 1863 † 1944 )

Životopis Edvarde Muncha
*12. prosinec 1863, † 23. leden 1944, Oslo

„Výkřik" je nejznámejší expresionistické umělecké dílo tohoto světově známého Nizozemce. Přitom namaloval více něž 490 obrazů.

Malíř byl ovlivněn rannou smrtí své matky a sestry. O jeho obrazech se říká, že jsou přímými pohledy do lidské duše a jejích nejhloubších skrýší. Má takovou moc, že změní smrt na život, žal na radost a nenávist na lásku. Hýbe nejen lidmi ale celým světem. Z jeho uměleckýho stylu se vyvinul jeho vlastní symbolizmus. Jeho pobyt ve Francii a v Německu byl spojený se schůzkami inteligence (Friedrich Nietzsche), kterou také maloval. Jeho malířský talent a nadání se prohloubilo a do jeho obrazů pronikl cit a vnímavost.

Jeho první výstava v Berlíně byla skandální. Expozice byla za sedm dní od otevření uzavřena. Díky tomu se ovšem stal více slavným. Munch experimentoval mezi malířstvím a grafikou. Někdy odstraňoval jednotlivé vrstvy barvy nebo gumoval přímo na plátně. Jeho nejznámější umělecká díla vznikla v Paříži. Jedná se o obrazy na dřevě a ilustrace. V roce 1909 se definitivně vrátil zpět do své rodné vlasti Norska. Zde maloval „ slunce“ a „dějiny“. Takto pro univesitu v Oslu namaloval obraz „Alma Mater“. Svůj život dožil v ústraní v Hof in Ekely. Tvořil do doby, než ho postihla nemoc očí, která mu v tvorbě bránila.© Hardy Schulz, KUNSTKOPIE.DE

Reprodukce na platno a olejomalby od Edvard Munch

Obrazy na stránce: 100
Zobrazit obraz:  Katalog | Galerie
NAHORU