Oskar Schlemmer ( * 1888 † 1943 )

Biografie Oskara Schlemmera

Dirigent harmonického umění

Oskar Schlemmer se narodil 4. září 1888 ve Stuttgartu. Byl malířem, sochařem a scénografem. Rád zobrazoval lidské postavy, zejména ve stereometrické reprezentaci a vzájemně propojených skupinách postav.

Schlemmer nejprve navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu, kterou po jednom semestru opustil na podzim roku 1906 a vymenil ji za studium v Stuttgartské akademii výtvarných umění. Tam se setkal se svým celoživotním přítelem Otto Meyer-Amdenem, stejně jako s Willie Baumeisterem a Alfem Bayrlem. S Meyer-Amden navštěvoval mistrovskou třídu kompoziční školy Friedricha von Keller. Schlemmer se pak přestěhoval do Berlína, kde studoval formální analýzu kubismu a francouzskú avantgardu. V roce 1913 se stal studentem magisterského studia s Adolfem Hölzelem ve Stuttgartu, kde se vyvinula jeho láska k designu jevísk.

Počas první světové války se Oskar Schlemmer dobrovolně přihlásil k vojenské službě, ze které byl po zranění propuštěn. Vrátil se k malbě a založil Üechtovu skupinu, která vedla kampaň za reformu uměleckého vzdělávání a se svou výzvou se obraátila do Stuttgartu na Paule Klees.

V roce 1920 se Schlemmer oženil s Helenou Tuteinovou a měl s ní tři děti. V stejném roce ho Walter Gropius přitáhnul do Bauhausu,kde převzal vedení dílny malby, a později na dřevořezbu a sochařinu. Po přestěhování Bauhausu v roce 1925 do Dessau převzal Schlemmer jako ředitel také oddělení scény Bauhausu. Během této doby byly vytvořeny Schlemmerovy bauhausské tance, v nichž byl prezentován specifický materiál a jeho možnosti (např. Tanec na obušek nebo tanec na pneumatiky). Schlemmer založil předmět “člověk” a upravil v Bauhaus mnoho vyučovacích úkolů. V létě roku 1929 pak odešel.

Schlemmerův styl a motivy byly různorodé. Míra abstrakce jeho děl se neustále měnila. Velmi brzy projevil zájem o panenkovské a maskovité zobrazení lidí. V roce 1916 vytvořil obraz "Homo", který se v jeho díle v bočním profilu, objevoval jako základní postava. V roce 1923, inspirovaný komplexitou Bauhausu, vytvořil své nejslavnější dílá. Jeho obrazy se zaměřily na obrazové zobrazení (Tischgesellschaft, 1923). Schody a motivy zábradlí byly nejprve vytvořeny v roce 1931. K chaosu a úpadku v politiky třicátých letech je zábradlí psychologicky považováno za podporu a pořádek. „Potřebujeme čísla, metr a zákony, které slouží jako zbraně a brnění proti chaosu,“ řekl Schlemmer. Práce Bauhaustreppe (1932) se stala dominantou symbolikou kultovního hnutí mládeže 20. století.

Po převzetí moci Hitlem, v roce 1933 začaly roky duchovního šera Oskara Schlemmera. Jeho obrazy také stmavly a odráželi jeho emocionální stav s hrozivými scénami. Zemřel ve věku 54 let 13. dubna 1943 v Baden-Badenu.

Reprodukce na platno a olejomalby od Oskar Schlemmer

Katalog | Galerie
Nahoru