Felix Vallotton ( * 1865 † 1925 )

Autoportrét - Felix Vallotton

Biografie Felix Vallotton

Mistr dřevořezů

Félix Edouard Vallotton se narodil 28. prosince 1865 v Lausanne v konzervativní rodině střední třídy. Byl švýcarsko-francouzský malíř a grafik a stal se známý pro své dřevoryty s tvrdými černobílými kontrasty.

Vallotton absolvoval klasické studium. Ve věku 17 let chtěl pak studovat umění, pro které se přestěhoval do Paříže. Začal studovat na Académie s Jules Joseph Lefebvre a Gustave Boulanger. Vallotton se také učil litografii, grafiku a jiné tiskové techniky. Na Académie, on se setkal s grafikem Charles Maurin, který mu prohloubil umění dřevořezby.

V roce 1885 se zúčastnil výstavy v salonu "Societe des Artistes Français", kde získal první uznání za olejomalbu "Portrét pana Ursenbacha". V té době byl inspirován akademickým stylem a hlavně portréty.

V roce 1891 vyrobil svůj první dřevořez. Jeho rezby byly velmi dobře přijaty a oceneny. Dokonce i dnes je Felix Vallotton považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců ve vývoji a obnově dřevořezu. Přinesl do dřevořezu nový stylu a moderní přístup. Umělec byl ovlivněn Ukiyo-e-Prints (japonský dřevořez), který důraznil obrysy, silné linie a ploché vzory. Jeho postavy byly plastové a ilustrativní. Křeslil ulice a domácí scény jako například ženy při koupání. Typickým pro jeho dřevořezeckou výrobu bylo humor a ne příliš emocionální scény. Často vztupovali do popředí sociokulturními nebo soukromí motivy a momenty. Známá série jeho dřevořezů "Intimités" ukazuje interiéry a napětí mezi muži a ženami. Tato série byla publikována v "La Revue Blanche" (literárně-umělecký časopis v Paříži) v roce 1898 a měla významný vliv na grafiku. Jeho pověst se rozšířila nejen po celé Evropě ale dosáhla dokonce ohlasu i USA.

V roce 1892 se stal členem "Les Nabis", mladé a zato vzpurné skupiny umělců. Členové byli Mogens Ballin, Pierre Bonnard, Ker-Xavier Roussel, Maurice Denis a Édouard Vuillard. Vallotton zde také našel přátele na celý život. Poprvé letos vystavoval také v Saint-Germain-en-Laye.

Ve věku 30 let Felix Vallotton si vzal za manželku Gabrielle Bernheim a o rok později mu bylo udělen francouzské občanství. Nyní ted patřil k pařížské buržoazii a mohl se pleně věnovat výhradně své malbě. nejradeji maloval krajinou a mořem vNormandii. Jeho nejoblíbenějším tématem byly západy slunce. Jedna z jeho nejslavnějších prací k danému tématu je “pohled na Trouville”. Zde harmonizoval formu a barvu, šikovně zpracovával zjednoduché detaily, pracoval abstraktně a odvážně. Vallotton našel zdroj své inspirace v avantgardě. namaloval četné zátiší, portréty a akty: "Koupaní", "letní večer", "Moonlight".

Vallottonovo dílo zahrnuje mnoho dřevorytů, kreseb, maleb, soch, her, esejí a dokonce i tří psaných románů. Jeden den po jeho 60. narozeninách Vallotton zemřel 29. prosince 1925 v Paříži.

V roce 2013 byl natočen dokumentární film Félix Vallotton s chladným tahem štětcem. (OT: Félix Vallotton, la vie à distance.) od Juliette Cazanave jako arte produkce.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Felix Vallotton

Obrazy na stránce: 100
Zobrazit obraz:  Katalog | Galerie
NAHORU