Heinrich Vogeler ( * 1872 † 1942 )

Životopis Heinrich Vogeler

Umělec s revoluční duší

Heinrich Vogeler se narodil 12. 12. 1872 v Brémách. Jeho otec byl hardwarový velkoobchodník a Heinrich Vogeler vyrůstal jako druhý ze sedmi dětí.

Jeho umělecké preference ho vzaly na Uměleckou akademii v Düsseldorfu, kde studoval v letech 1890 - 1895. Jeho zaměření bylo ve figurální malbě, a výzdobě. Jeho doba studia nebyla úplně bez starostí. Často odmítl metody učení a přišel do konfliktu s jeho učitelem co vedlo k přerušení jeho studia. V té době nastoupil do studentské umělecké asociace "Tartarus". Tam dostal svou přezdívku, která ho doprovázela po celý život: "Mining".

Po nečekan= smrti svého odce, Henri mohl prožívat bezstarostný umělecký život. Vogeler také zdědil doškovou udírnu s Flettem v Worpswede-Ostendorf. Značně cestoval: do Brugg, Paříže, Drážďan, Florencie, Ceylon. V roce 1894 navštívil své kolegy umělce v Worpswede (obec v okrese Osterholz v Dolním Sasku). Spolu s malíři Fritzem Mackensenem, Hansem, Otto Modersohn, Fritz Overbeck a Carl Vinnen založili v roce 1895 "Artist Association Worpswede". Jejich práce byly vystaveny na každoroční výstavě uměleckých děl všech národů v mnichovském Skleněném paláci, kde působily senzaci. Během těchto let pracoval v secesním umění pre-Raphaelite. Vogeler preferoval tmavé barvy a motivy z Bible. Během této doby byl vytvořen jeho nejslavnější obraz "Letní večer".

Jeho dům ve Worpswede se stal místem setkání levicových intelektuálů. Dokonce ještě před první světovou válkou, se angažoval pro společenský reformní závazky a kampaně pro zájem dělnické třídy.

Vogeler byl také známý svými romantickými kresbami a knižními ilustracemi: „Dům granátového jablka“ Oskara Wildeho a pohádky bratří Grimmů. Od roku 1899 Vogeler navrhl ilustrace pro noviny "Die Insel" v Mnichově.

V roce 1908 založil Vogeler spolu se svým bratrem Franzem fir,u "Worpsweder Werkstätte" pro výrobu nábytku. Během této doby Vogeler zažil uměleckou krizi. Jeho díla nebyla natolik zaujímava. Sám chtěl dokonce emigrovat, ale vypuknutí války v roce 1914 zmařilo jeho plány a byl naverbován jako válečný dobrovolník. 1915-1917 byl zaměstnán v jihovýchodní a východní Evropě, kde působil jako vojenský malíř. V průběhu své služby byl považován za obzvlášt kritického. Po vyhlásení míru 23. ledna 1918 byl německý císař propuštěn z vojenské služby a taky vadal "pohádky o drahém Bohu".

V roce 1920 cestoval několikrát do Sovětského svazu, kde se dozvěděl o způsobu života i komunistické a socialistické filozofii idylického soužití. Jeho druhá manželka Sonja Marchlewska mu také v roce 1931 pomohla do Svazu emigrovat. Vogeler pracoval jako cestovní malíř jménem státních sovětských agentur. Podporoval budování pravého socialismu, zabývajícího se antifašistickými projekty.

Jeho styl malby se vyvíjel po celý jeho život pod různými vlivy: od secese až po expresionismus k politickým, realistickým motivům v jeho pozdních letech.

Po invazi německého Wehrmachtu do Sovětského svazu následovala deportace mnoha německých emigrantů. V roce 1941 byl násilně evakuován do Karagandy (Kazachstán). V exilu, umělec trpěl těžkými zdravotními problémy a extrémní strádání. 14. června 1941 zemřel vyčerpaný v nemocnici.

Reprodukce na platno a olejomalby od Heinrich Vogeler

Obrazy na stránce: 100
Zobrazit obraz:  Katalog | Galerie
NAHORU