Wassily Kandinsky ( * 1866 † 1944 )

Výstavní plakát Kandinsky

Krátký životopis Wassily Kandinsky

Promoval z práva a ekonomie. Svůj osud ovšem našel v malířství. Jeho jedinečné obrazy přechází z neskorého impresionismu do akstrakce fareb a forem.

Wassily Kandinskyruský malíř a jeden z nejdůležitejších inovatyvních teoretiků abstraktího umění. Narodil se 16 prosince 1866 v Moskvě a své dětství prožil v Oděsy při Moskvě. Už jako dítě se zajímal o malování a chodil na hodiny malby. Studoval právo, ale popři studiu se nadále věnoval umění. Počas studia vznikli jeho obrazy v stylu neskorého impresionistismu.

Profesionálním umělcem se stal, až když se přestahoval do Mníchova. Zde studoval na umělecké akademii a zde se taky zeznámil s Franz von Struck. Později jako učitel založil umělecký zvazek Phallanx ovšem bez většího úspěchu. V Mníchově se taky zeznámil se svou ženou Gabriele Münter a spolu ako mladý umělecký pár se rozvíjeli v umělecké činosti. Spolu s Franz Marcem založili nejdůležitějží nemeckou uměleckou skupinu „Der Blaue Reiter“ anebo Modrý jezdec.

Umělecká aktivita skupiny byla ukončena vypuknutím první světové války a Kandinsky musel Německo opustit. Usadil se v Moskvě kde se stal řiditelem muzea a o rok pozdeji viceprezidentem akademie věd. Po návratu do Berlina se stal v roce 1922 významým učitelem v Bauhausu, kde pracoval s Paulem Klee. Po jeho uzavřetí v roce 1933 němecý nacionalisti vystavili jeho 57 obrazů na výstavě tzw. zvrhlého umění. Kandinsky musel z Německy utéct do Francouzka.

Stal se francouzkým občanem a bylo mu zde dáno velikému uznání pro jeho obrazy kubizmu a surealizmu.

Kandinsky zemřel 13. prosince 1944 v Neuilly-sur-Seine při Paříži. Jeho dílo se skládá nejom z obrazů, ale taky z řtin do dřeva, z krafik, impresionistických studii, dále z obrazů francouzkýho fauvizmu až do zřejme nejvíc šiřšímu publiku známýho moderního umění.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Wassily Kandinsky
Nahoru