August Macke ( * 1887 † 1914 )

autoportrét- August Macke

August Macke: Hra Světel a Barev Expresionismu

 

August Macke se narodil 3. ledna 1887 nedaleko Bonnu v Německu a již od mládí projevoval výjimečný umělecký talent. V letech 1904-1905 studoval na Akademii umění v Düsseldorfu, po které následovalo období cestování a objevování světa umění. Macke navštívil řadu zemí včetně Itálie, Holandska, Belgie a Londýna, což výrazně obohatilo jeho umělecký vývoj. Po návratu do Düsseldorfu se stal dekoratérem, a během své poslední cesty do Paříže se setkal s Delaunayem, což znamenalo zásadní bod v jeho kariéře.

V roce 1907 se Macke vrátil ke studiu v Berlíně u Corinthu a po skončení vojenské služby se oženil a cestoval do Švýcarska. Zásadním momentem v jeho životě bylo přátelství s Franzem Marce a organizace výstavy "Modrý kavalír" v Mnichově v letech 1911-1912. Po návratu do Bonnu se věnoval organizaci výstav moderního německého umění a společně s Kleem a Moiletem v roce 1914 odcestoval do Tuniska, což mělo zásadní vliv na jeho malířský styl.

August Macke tragicky zemřel 26. září 1914 ve věku pouhých 27 let, ale zanechal po sobě rozsáhlé dílo s více než 500 obrazy. Jeho kompozice často zobrazují lidi z každodenního života, což byl základ jeho uměleckého vyjádření. Přátelství s Delaunayem a vlivy od malířů fauvismu, jako byli Matisse nebo Marc, hluboce ovlivnily jeho dílo. Macke je považován za nejlepšího představitele rýnského expresionismu.

Reprodukce na platno a olejomalby od August Macke
Nahoru