Umberto Boccioni ( * 1882 † 1916 )

Biografie Umberto Boccioni

Dělení norem

Umberto Boccioni se narodil 19.10.1882 v Reggio v Calabrii v Italsku. Patřil k nejvýznamějším a taky nejvlyvnějším umělcům počas doby italských futuristů – umělecký směr, který vznikl ještě před 1. světovou vojnou. Ve svým krátkým životě vytvořil sochy a malby, které nezodpovídali zádným dosavadním normám a pravidlům. Charakteristickým pro něj bylo napívavé dělení barev - a forem plochy, které vytvorili dynamický efekt.

Již jako 16 letý studoval design v Ríme a seznámil se s Gino Serverini a Giacomo Balla, kterí mu přiblížili meltechniku divisionismus - dělení. U týhle techniky malování z doby neskorého impresionizmu se jedná o malování přičem se barvy spolu nemíchají, nýbrž jsou nanášeny v základných barvách. Barvy jsou rozložene v doplnkových kontrastech a nanášené v barevných bodech. Kolem 1909 se Umberto Boccioni seznámil s Tommasem Marinetti, který se stal autorem „Mainfestes Futurismus“. Inspirován futuristickým uměním napsál spolu s Carlo Carrä, Luigi Russolo, Giacomo Balla a Gino Severini „Manifest futuristického malování“ a taky „Manifest futurismu “.

V roce 1911 byl ovlivněn Kubismem, co mimožádně ovlivnilo jeho další díla. V roce 1912 ukončil s větší „elasticitou“, své nejvízmamější díla. Boccioni Zemřel v roce 1916 na následky pádu z koně z vojny.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Umberto Boccioni

Nahoru