William Adolphe Bouguereau ( * 1825 † 1905 )

Životopis William Adolphe Bouguereau

Smyslný akademický malíř

William Adolphe Bouguereau, francouzský akademický malíř se narodil 30. listopadu 1825 v La Rochelle. Kvůli napjatým rodinným vztahům, malý Bouguereau byl poslán k jeho strýci k Mortagne. Musel to býl osud, protože strýc podpořil jeho sklon k umění a malbě a získal časné lekce malby.

Než Bouguereau začal studovat v roce 1846 na státní vysoké škole výtvarného umění- École nationale supérieure des beaux-arts de Paris, , pracoval v ateléru Francoise Picota. Tam byl jeden z nejlepších studentů a v roce 1850 dokonce zvítězil s obrazem "Zenobia nalezeným v hejnu ovcí" cenu Prix de Rome. Bala to cena pro umělce Académie royale pro malířství a sochařství. To mu umožnilo jednoletý pobyt ve vile Medici v Římě, kde měl možnost studovat vedle klasických hodin renesančních umělců taky jejich mistrovská díla.

Bouguereau byl jedním z nejslavnějších francouzským umělcem své doby a to nejen ve Francii, ale i v jiných zemích. Klasická a historická témata, která se v jeho dílech vyvinula, byla charakterizována technickým realismem a akademickým klasicismem. Řecké modely byly inspirací pro jeho mytologické a alegorické žánrové obrazy. Tedy interpretoval klasické předměty. On vytvořil idealizovaný svět, poněkud sentimentální a smyslný, obdivoval ženské tělo a vylíčil ženy jako velmi ženský, s erotickou aurou. William Bouguereau také maloval náboženské obrazy v Pre-Raphaelite stylu.

Bouguereau byl velmi úspěšným malířem, a to jak finančně, tak umělecky. Ve svém životě ovšem i hodně trpěl: tři děti a jeho první manželka zemřela. Osobní zármutek vedl Williama Bouguereaua k jeho náboženským pracem, takový jak “Pieta”. V roce 1900 jeho jediný žijíci syn onemocněl a zemřel. Tato tragédie měla nezvratný dopad na zdraví již 75 let starého umělce. Ze dne na den chradl. V 1905, Bouguereau nakonec zemřel na srdeční selhání v jeho rodišti v La Rochelle.

Reprodukce na platno a olejomalby od William Adolphe Bouguereau
Nahoru