Gustave Caillebotte ( * 1848 † 1894 )

Autoportrét - Gustave Caillebotte

Životopis Gustave Caillebotte

Upšané dny v Paříži

tak se jmenuji obrazy malíře impresionismu francouzkého původu, narozeného dne 19. 08. 1848 v Paříži. Ve svých obrazech odzrkadkuje hlavně dvš témy : život měšťanských štvrtích Paříže a v oddech léte na venkově.

Gustave Caillebotte křeslil od svých12tých let, předtím ovšem studoval právo a ukončil studium v roce 1870. O několik dvů později začala německo – francouzká vojna a Caillebotte byl naverbován. Po dobu 9 měsíců vykonával svou vojenskou službu a pak v roce 1872 odcestoval spolu se svým bratem a otcem do Italska, Švédska a Norska. V týchto letech vzal kurzy u malíře Léon Bonnat čím se připravoval na přímací zkoušky do štátní školy umění (vysoká štátní škola umění v Paříži).

V roce1873, když měl jenom 25 let, pochoval svého otce a převzal majetek v Yerres. Zde vznikli jeho důležitých 80 díl. Poněvadž pocházel ze zámožné rodiny, stal se významným podporovatelem impresionismu, protože ordanizoval a financoval výstavy a expozice. .

Caillebottův styl byl ovlivněn od Edgar Degas, Claude Monet a Pierre-Auguste Renoir. Jeho obrazy krajinek se silně opírají o venkovní malířství impresionistu Frédéric Bazille. Naproti tomu jeho portréty připominají spíše obrazy od Degas. Po Caillebottove smrti část jeho díl byli odkázany jedné nadace. Dnes se nachází většina jeho obrazů vCaillebotte kolekci v Orsay - pařížském muzeum umění.

Gustave Caillebotte zemřel 21. 02. 1894 ve věku 45 let na následky mrtvice.

>© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Gustave Caillebotte
Nahoru