Gustave Courbet ( * 1819 † 1877 )

Gustave Courbet - portrét

Krátký životopis Gustave Courbet

Malíř Gustave Courbet byl hlavným představitelem realismu ve Francii a ovlivňil rozvoj uměleckých stylů příštích generací.

Courbet se narodil 10. 06 1819 ve Francii jako syn statkářské rodiny. Dle přání své rodiny studoval od roku 1837 právo. Velmi skoro objevil svůj zájem a talent o kreslení a o rok pozdeji začal s hodinami křeslení. V roku 1840 se odstěhoval z rodinného města Besançon a odišel do Paříža ofiziálně na studium práva. Místo toho ale bral vyučování malování a kopíroval umělecké díla v muzeích od španělských a holanských malířů.

Mezi 1841 a 1847 se mu podařilo vystavit 3 ze svývh 20 obrazů na výstavě v Pařížkém Salonu. Mezi nimi byl taky obraz Courbet a černý pes.. V tomhle čase byl finančně podporován svou rodinou.

Gustave Courbet se často setkával s umělci a intelektuáli, kterých poznal ještě z detství. V týhle skupině se vyvinul nový umělecký směr Realismus. V roce 1848 udělal Courbet druhý pokus nabídnout své obrazy v pařížském salonu. Tentokrát se setkal s ohromným úspěchem. Porota s nadšením akzeptovala 10 jeho maleb a v roce 1849 dostal za své dílo Odpoledne v Ornans zlatou medajly. Čím dál tým byl více a více známý.

Při obrazech, které namaloval v roce 1860, se opticky spojili různé elementy v obraze a tím se zrušili rozdíly a prostory. Courbet při týhle technike malováni používal jak špachtlu tak i štětec. Vznikl přitom rovnoměrný a jen nepatrně pastózní povrch malby. Jiný umělci převzali tenhle styl malování jen v obměňené forme.

Jeho obrazy byli vystavené v Belgii, Velké Brinanii a Německu a v posledných letech jeho života taky ve Švícarsku, kde emigrovalpoté co byl jeho majetek včetně několika obrazů byl zabaven státem. Dne 31. 12. 1877 podlahnul na zlihání srdce ve věku 58 let.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Gustave Courbet
Nahoru