Edgar Degas ( * 1834 † 1917 )

Autoportrét  Edgar Degas

Životopis Edgar Degas

Umělec pařížskýho nočního života

Edgar Degas se narodil 19. července 1834 v Paříži a pracoval jako malíř a sochař. Ačkoli jeho obrazy byli často pokládáne za impresionistické, přesto se liší ve vedení liniích a kompozice obraze. Jeho nejoblíbenější motivy byli portréty, tematika baletu, koní, jockeys, pařížskýho nočního života jakož i ženy při osobní hygiene. Degas nemaloval jenom akvarelem a olejobarvami, ale taky používal jiné grafické techniky.

Edgar Degas se narodil jako 5 díte buržoazní rodině. Dle otcova přáni (který vlastnik rodinnou banku) studoval mladý Degas nejdřív právo. Velmi skoro se avšak vydal na uměleckou cestu. Jeho otec ho podpořil při koupě vlastního umeleckýho ateliéru. Degas se učil malovat u Ingres-Schüler Louise Lamotha a v roce 1855 taky krátko studoval na státní vysoké škole umění v Paříži. Poté se dále vzdělával sám, tím že v Pařížských muzejích maloval obrazy starých mistrů.

V roce 1856 podnikl spolu s jinými umělci studijní cestu do Itálie, kde namaloval hodnř obrazů. Poté se v roce 1859 vrátil spět do Paříže. A zde se pak věnoval historické malbě. Se svými obrazy měl jenom mírný ůspěch a proto vyměmil tematiku na náměty z pařížského života. V títo době mu po boku věrně stáli zkušený kolegové jako Édouard Manet rovněž i další v té době moderní umělci a spisovatelé jako Paul Cézanne, Pierre-Auguste Renoir a Émile Zola. Především francouzský spisovatel a umělecký kritik Edmond Duranty měl velký vlyv na jeho další umělecký vývin.

V roce 1874 organizoval Degas spolu s jinými umělci řadu výstav, které měli převzít monopol v pařížských salónech. Později byli známe jako „impesionistické výstavy“.

Již v německo-francouzké vojne roku 1870/71 se Edgar Degas začal stěžovat na oční neduh, který se rokmi zhoršil. Z té príčiny v roce 1908 vytvořil své poslední pastelové obrazy a poté se zabíval jenom sochařinou. Posledné roky svého života strávil skoro slepý a osamělý u své neteře. Zemřel 27. září 1917 na mozgovou mrtvici.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Edgar Degas
Nahoru