Jean Honoré Fragonard ( * 1732 † 1806 )

Životopis Jean-Honoré Nicolas Fragonard

Miláček aristokratů

Jean-Honoré Nicolas Fragonardse narodil 5. dubna 1732 ve francouzském Grasse. Byl to francouzský rokokový malíř.

Když mu bylo šest let, jeho rodina se přestěhovala do Paříže. Během svého sudia notářeství projevoval velký zájem o malování a kreslení. Potém dále působil v právníctví. Právník, pod nímž Fragonard působil jako učeň, mu navrhl, aby se více začal zajímat o malířství.

Kolem roku 1748 obdržel své první umělecké vzdělání od nejslavnějšího rokokového umělce své doby: Françoise Bouchera. Boucher si všiml chlapcova potenciálu. Formoval Fragonardův styl a metody.

Na doporučení Françoise Bouchera dostal Fragonard v roce 1752 stipendium do Říma na Královskú akademii malířství a sochařství. Jean-Honoré Fragonard získal stipendium hlavně svým obrazem „Jeroboa obět zlatého tele“. V akademii kopíroval umělce římského baroka a vytvořil četné náčrtky. Obdivoval mistry nizozemských a vlámských škol. Tento vliv byl patrný u řady robustních hlav starých mužů v jeho portrétech.

Při cestování po Itálií Fragonard našel inspiraci v italském venkově, přírodě a antických městech.

V roce 1765 se Fragonard vrátil do Paříže a byl přijat do Královské akademie. Cesty po zahraničí podpořily jeho umělecký vývoj a sám si vytvořil jméno jako malíř krajinek. Zajímal se o krajiny, zahrady, terasy a chrámy.

Jean-Honoré Fragonard žil v době, kdy vzkvétal neoklasicismus. Umělec se však nemohl přizpůsobit novému stylu a zůstal věrný svým barevným, romantickým scénám a intimním reprezentacím.Fragonard byl posledním úspěšným francouzským rokokovým umělcem.

Fragonardova smrt 22. srpna 1806 v Paříži byla téměř bez povšimnutí. Jeho díla byla historiky ignorována. Jeho umělecké díla zůstala téměř půl století bez povšimnutí. Jaho obrazy bali považovány za zastaralé až do roku 1850.

Reprodukce na platno a olejomalby od Jean Honoré Fragonard
Nahoru