Jean Louis Théodore Géricault ( * 1791 † 1824 )

Životopis Jean Louis Théodore Géricault

Od romantika k realistem

Jean Louis Théodore Géricault se narodil 26. září 1791 v Rouenu ve Francii. Je jedním z hnězd francouzského romantizmu.

V roce 1808 zahájil první vyučování s neoklasicistním malířem Carlem Vernetem. Po dvou letech se přestěhoval do studia Pierre-Narcisse Guérin, kde později iniciovali hnutí romantiky.

Géricoult může být popsán jako emocionální a extravagantní malíř. Rád se nechal inspirovat svím okolím a vyzkoušel malovat v různých stylech. Jeho zájmy byly rozmanité a proto jeho díla si vždy udržovaly silný individualismus. Jeho oblíbenými inspirací byly koně, krajina a portréty.

Během svého pobytu v Itálii 1816/17byl umělec fascinován a inspirován barokním uměním a byl zvláště ovlivněn mistrem Michelangelem.
Théodore Géricault byl vášnivý jezdec a v jeho dramatických obrazů dokázal svůj fascinaci smysel pro pohyb zvířat, Jeho obrazy jsou charakterizováne detailní a pečliví prácé. Jeho nejznámější malba "Raft of Medusa" nebo "Méduse" v roce 1816 způsobila v Paříži skutečný skandál. Pro námět mu sloužila udalost z nímožníctva, pri které bylo zabito 137 námořníků a propuštěno ze svích služeb 200 ministrů a důstojníků odpovědných za námořnictvo. Géricault rovněž provedl studium částí těl a zranění. Tyto scény v té době šokovaly konzervativní Paříž.

Zobrazení v Géricaultově malbě také naznačilo přechod od jeho romantické orientace k nemilosrdnému realismu. Později vytvořil atmosférické, živé portréty zločinců a obětí šílenství.

Chronická tuberkulóza poznačila Géricaultovo zdraví a zemřel v Paříži v roce 1824 během jízdy na koni.

Reprodukce na platno a olejomalby od Jean Louis Théodore Géricault
Nahoru