Johannes Vermeer ( * 1632 † 1675 )

Jan Vermeer: Mistr Světla a Barvy z Delftu

 

Jan Vermeer, známý také jako Jan Vermeer van Delft, se narodil 31. října 1632 v Delftu a proslavil se především svou mimořádnou schopností zachytit barvy, perspektivu a světlo ve svých uměleckých dílech. Přestože je jeho život zahalen tajemstvím, víme, že jeho otec byl uměleckým obchodníkem, hostinským a také řemeslníkem v oblasti hedvábí. Vermeer se oženil s Catharinou Bolens v roce 1650 a byl uznán jako mistr v cechu svatého Lukáše.

Vermeer zemřel 15. prosince 1675, ale jeho sláva jako umělce se rozšířila až na konci 19. století. Vermeer se vyznačoval jako jeden z nejvýznamnějších holandských malířů, po boku takových osobností jako Hals a Rembrandt. Jeho fascinace běžným životem, zejména pozornost, kterou věnoval malování žen v intimním prostředí jejich domovů, ho činí jedinečným.

Při návštěvě Amsterdamu můžete obdivovat některé z jeho uměleckých děl v různých muzeích. Vermeerův vliv v Amsterdamu a v celém světě umění je nesporný. Jeho schopnost zachytit světlo, barvy a perspektivy na plátně, činí z něj nezastupitelnou osobnost v dědictví světového umění, zejména co se týče Vermeera v Amsterdamu a dále.

Reprodukce na platno a olejomalby od Johannes Vermeer
Nahoru