Ernst Ludwig Kirchner ( * 1880 † 1938 )

Životopis Ernst Ludwig Kirchner (1880 - 1938)

Malíř Ernst Ludwig Kirchner se narodil 6. května 1880 v Aschaffenburgu. A patčil k nejvýznamějším představitelům německýho expresionismu.

Jako syn chemického inženýra nejdřív studoval v Drážďanech architektúru. Nechtel ale vykonávat tuhle profesi a v roce 1905 se rozhodl připojit k umělecké skupině Brücke. Člemni skupiny byli taky Emil Nolde jako i Max Pechsteina. Jejích myšlenkou bylo nalézt nové nalezení nové umělecké vyjádření. Kirchnerove umělecké díla se v tomhle čase vyvíjeli z impresionismuse do expresionismuse.Jeho oblíbené motivy byli portréty, akty, krajinkářství a malby měst. Protože se svým uměním neměl vela úspěchů přestěhoval se v roce 1911 z Drážďan do Berlína. V jeho ateliéry neplatily společenské konvence co nahromaždovalo především ženské akty. Ovšem jeho oblábenost se tím nezvětšila. Zato se změnika jaho technika, formy a barvy.

V Berlíně založil Kirchner spolu s Maxem Pechsteinem soukromou školu MUIM-Institut (Moderner Unterricht im Malen – Moderní metody v malování). Škola neměla velký uspěch. V roku 1913 napsal Kirchner Chronik der Brücke. Zde přehnaně vyzdvihl svůj podíl na založení, programu a činnosti skupinym co vedlo k rozpuštění die Brücke.

Během první světové války se v roce 1915 dobrovolně přihlásil do armády, ale byl z psychologických důvodů propuštěn a stal se závislým na lékoch. Pozdějí byl označen za zvrhlýho umělece a jeho díla byli zakázána. V roku 1937 bylo 639 jeho děl vládou prodáno nebo zničeno. O rok později spáchal střelou do srdce sebevraždu ve Švýcarsku.

© MYARTPRINTS.CZ

 

Reprodukce na platno a olejomalby od Ernst Ludwig Kirchner
Nahoru