Henri Lebasque ( * 1865 † 1937 )

Životopis Henriho Lebasquea

Malíř radosti a světla Henri Lebasque se narodil 25. září 1865 v Champigne. Studoval malbu v Paříži v Beaux Arts . V roce 1893, pod vlivem

Maximiliena Lucea a Pavla Signaca, se pokusil o pointilismus, který je spojen s post-impresionismem. V roce 1900 byl Lebasque inspirován fauvismem, uměleckým hnutím ve francouzském malířství, které se vyznačovalo čistými, ale zato divokými barvami a zjednodušením v formách.

Henri Lebasque byl spřítelen s mnoha umělci své doby, jako Matisse, Rouault, Dufy, Valtat, Manguin a taky se důkladně o jejích přátelství staral. V roce 1924 se usadil na jihu Francie. Tento přestehovaní mělo zásadní vliv na jeho obrazy: jeho barevná paleta se stala jasnější a šťastnější.

Keho kritici a kolegové umělci ho nazvali "malířem radosti a světla", protože zaměřě pracoval s pestrými, jemnými barvami a na doplnění barvy používal znázornění světla a stínu. Charakteristickým pro jeho obrazy, co to taky odlišuje od malířů té doby je radost ze života a výrazný pocit krásy. Jeho obrázky jsou plné lehkosti a optimismu.

V roce 1937 Henri Lebasque zemřel ve svém domově, Le Cannet, v jižní Francii.

Reprodukce na platno a olejomalby od Henri Lebasque
Nahoru