Jean-Étienne Liotard ( * 1702 † 1789 )

Jean-Étienne Liotard, „turecký malíř“ s nepřekonatelnými pastely

 

Jen málokterý umělec dokázal zachytit duši svých modelů s takovou jemností jako Jean-Étienne Liotard, mistr pastelu 18. století. Přezdívaný „turecký malíř“ díky své zálibě v orientálním oděvu, který sám nosil, šokoval britský dvůr, když se objevil v pestrém kaftanu a s dlouhým plnovousem – výstřednost, jež narušila tehdejší normy. Jeho styl však nebyl jen rozmarem, ale odrazem života plného cestování, pozorování a opravdového uměleckého hledání.

Přečtěte si celou biografii a objevte fascinující život tohoto kosmopolitního umělce, jehož inspirace sahají od evropských salonů až po Istanbul.

 

Jean-Étienne Liotard Autoportrét

Jean-Étienne Liotard se narodil 22. prosince 1702 v Ženevě. Svými křídovými malbami a portréty syn klenotníka utvářel obraz rokoka a patří mezi nejvýznamnější malíře druhé poloviny 18. století.

První školení jako miniaturista absolvoval Liotard v Ženevě v ateliéru Daniela Gardelleho. V roce 1923 se přestěhoval do Paříže a byl učněm malířů Jeana-Baptiste Massé a Françoise Lemoyne. Poté byl přijat do ateliéru markýze Puysieux v Neapoli.

V roce 1735 působil Liotard v Římě, kde maloval portréty papeže Klementa XII. a několika kardinálů. Cestoval do Vídně, Londýna, Benátek, Amsterdamu, Lyonu a Frankfurtu, kde získával četné zakázky na portréty. Mezi jeho zákazníky patřili císaři, princezny, aristokraté a zástupci z nejvyšších kruhů. Směl portrétovat císaře Františka Štěpána Lotrinského, Marii Terezii a jejich děti, prince a princeznu z Walesu, krále Ludvíka XV. a mnoho dalších. Rychle získal dobrou pověst jako portrétista. Liotard měl vynikající oko pro detaily a jemnosti, pracoval subtilně a detailně. Virtuózně vystavoval všechny znaky a zvláštnosti každého ze svých modelů.

Na svých cestách po Itálii, Řecku a Osmanské říši byl Liotard inspirován orientálním prostředím. V té době vznikly obrazy lidí v tureckých krojích a domácí scény. V tomto období získal přezdívku "turecký malíř". Životní styl a tradice na něj udělaly takový dojem, že svůj pobyt prodloužil. Malíř tak zůstal pět let v Konstantinopoli, dnešním Istanbulu.

Jeho nejslavnější dílo je „Čokoládová dívka“. Jeho pastelové kresby křídami byly zvlášť ceněny u vídeňského a francouzského dvora. Tento styl, vedle mědirytin, jeho malby na skle a emailu, charakterizoval umělecké dílo Liotarda. Díky realistickým texturám se Švýcarovi podařilo vytvořit čisté a živé povrchy. Obličeje vyzařují živost a svěžest. Jeho technika spočívala v kombinaci intenzivní barvy (tehdy byla v módě modrá) a lehkého rozmazání.

Jean-Étienne Liotard žil a pracoval ve velkých evropských městech. Po svém dlouhém kočovném životě se v roce 1758 usadil na posledních 30 let svého života ve své rodné Ženevě. Přestože stále hodně cestoval, středem zůstal ve švýcarském hlavním městě, kde v roce 1789 zemřel ve věku 86 let. V posledních letech života dával přednost malování zátiší a krajin.

Liotard zanechal také mnoho autoportrétů, které ho ukazují jako extravagantního, orientálně oblečeného muže s dlouhým plnovousem. Toto nápadné oblečení bylo díky jeho cestám po Orientu.

© MYARTPRINTS.CZ

Všechny obrázky od Jean-Étienne Liotard

Nahoru