Jean-Étienne Liotard ( * 1702 † 1789 )

Portrét Jean-Étienne Liotard

Životopis Jean-Étienne Liotard

S oddaností detailu

Jean-Étienne Liotard se narodil 22. prosince 1702 v Ženevě v rodině klenotníka. Rád maloval s barevnou křídovou barvou a portréty formoval z rokoka. Stal se jedním z nejvýznamnějších malířů druhé poloviny 18. století.

První výučbu měl jako miniaturní malíř v Liotard v Ženevě ve studiu Daniela Gardelle. V roce 1923 se přestěhoval do Paříže a byl učedníkem malířů Jean-Baptiste Massé a François Lemoyne. Tak se později dostal k studiu Marquis Puysieux v Neapoli.

V 1735 Liotard pracoval v Římě, kde maloval portréty Pope Clement XII a několik kardinálů. Cestoval do Vídně, Londýna, Benátek, Londýna, Amsterdamu, Lyonu, Frankfurtu, kde získal řadu objednávek pro portréty. Mezi jeho klienty patřili císaři, princezny, šlechtici a zástupci nejvyšších kruhů. Rychle získal jako portrétista dobrou reputaci. Směl malovat císaře Franz Stephan Lorraine, Marii Theresii a jejich děti, prince a princeznu Walesu, King Louis XV a mnoho jiních. Liotard měl dobré oko pro detaily. Pracoval jemně a detailně a u kaýdého modelu nalezl všechny tipické rysy a zvláštnosti.

Na svých cestách po Itálii, Řecku a Osmanské říši byl Liotard inspirován orientálním prostředím. V té době byly vytvořeny reprezentace lidí v tureckých kostýmech v domácích scénách. Během tohoto období dostal přezdívku "turecký malíř". Turecký životní styl a tradice na něj natolik zapůsobily, že prodloužil svůj pobyt nv Orientu. Malíř tedy zůstal pět let v Konstantinopoli, dnešním Istanbulu.

Jeho nejslavnější prací je "The Chocolate Girl". Jeho pastelské kresby s křídami byly ceněny zejména u vídeňského a francouzského dvora. Šlechta se ale zajímala i o jeho rytiny, skleněné a smaltované malby. Díky realistickým texturám se mu podaří vytvořit čisté a živé plochy. Tváře vyzařují život a svěžest. Jeho technika byla kombinace intenzivní barvy (modrá byla v módě) a lehkého rozmazání.

Jean-Étienne Liotard žil a pracoval v největších evropských městech. Po svém dlouhém putovním životě se v roce 1758 usadil za posledních 30 let života ve svém rodném městě Ženeve. Stále hodně cestoval, ale centrum jeho aktivit zůstalo ve švýcarském hlavním městě, kde zemřel v roce 1789 ve věku 86 let.

Liotard také zanechal mnoho autoportrétů, ve kterých bal namalovýn jako hezký, orientálně oblečený muž s dlouhým vousem. sobeno jeho cestami do Orientu.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Jean-Étienne Liotard
Nahoru