Konstantin Jegorowitsch Makowski ( * 1839 † 1915 )

Konstantin Jegorowitsch Makowski portrét

Konstantin Jegorowitsch Makowski životopis

Muž s velkým talentem a schopnostmi

Konstantin Jegorowitsch Makowskise narodil 2. července 1839 v Moskvě. Jeho otec Egor Ivanovič Makowski byl milovníkem umění a umění. Navštěvovali ho slavní malíři jako Vasily Tropinin a Karl Bryullow. Proto byl mladý umělec brzy obklopen uměním.

Od roku 1851 Makowski chodil do Moskevské školy malby a sochařství. Studium proběhlo velmi úspěšně, protože byl několika krát oceněn. Našel zde nadšení pro romantiku a dekoraci.

V roce 1858 odjel do Petrohradu, aby pokračoval ve studiu na Akademii umění. Již po dvouch letech studia se představovil na výstavě akademie.

V roce 1863, Makowski a třináct dalších významných absolventů odmítl malovat obrázek pro dané téma a opustil akademii.

V šedesátých letech se Makowski stal členem Petrohradského Kartelu umělců pod vedením Ivana Nikolayevicha Kramskoye. Jeho díla v tomto období ("The Vdova", 1865, "The Hering Seller", 1867) byly tmavé, provedené v hnědých tónu zemy a věnované každodennímu žánru.

V roce 1870 navštívil Makowski Srbsko a Egypt. Zde se ve svých obrazech zabýval pochopením barvev a pohybu.Po této cestě, vytvořilsvé dva nejslavnějších obrazů, “odevzdání posvátnýho koberece z Meky do Káhiře” (1875) a “bulharští mučedníci” (1876). Umělecké díla v mistrovském provedení odhalují jeho skvělou reprodukci barev a textur.

V roce 1880 se Makowski stal unámých a vyhledávaným malířem. Jeho obrazy idealizovali život v Rusku na začátky století.

Obrazy Konstantina Makowského byly ovlivnily uměním v 80. až 90. letech 19. století. Jeho charakteristický styl malby byl energický, lehký, realistický, barevný a temperamentní. Jeho styl byl elegantní a velkolepý. Jako představitel akademismu, líčil scény staré ruské historie, portréty aristokracie a buržoazie (“portrét S.L. Stroganova”, 1864, “portrét umělce”, 1881, “rodinný portrét”, 1882). Jeho obraz měli průhlednou texturou, ušlechtilé barvy, pozornost k detailům a lesk.

Makowského malby byly populární nejen v Rusku,ake takéi na celém světě. Vystavoval na mezinárodní výstavě v Paříži a prodával díla i do USA.

Postupem času Makowski ztratil dobrou pověst. Negativní a typologicky podobné práce způsobily negativní hlasy. Nicméně zůstal brilantním malířem, který dokázal vytvořit rafinované pocity krásy a estetiky.

V roce 1915 se v Petrohradě Makowski stal obětí nehody, když se jeho kočár srazil s tramvají.

"Nedovolil jsem, aby můj božský talent zmlkl, ale nevyužil jsem ho tolik, jak jsem mohl. Příliš jsem miloval jsem život a to mi bránilo aby jsem se mohl plně věnovat umění. “tak ukončil Konstantin Makowski svou autobiografii, napsanou v roce 1910.

Reprodukce na platno a olejomalby od Konstantin Jegorowitsch Makowski
Nahoru