Piet Mondrian ( * 1872 † 1944 )

Autoportrét Piet Mondrian

Krátký životopis Piet Mondrian

Piet Mondrian byl nizozemský malíř klasické moderny. Narodil se 07. 03. 1872 ve Amersfoort / Nizozemsko. Byl zástancem uměleckého směru Neoklassizismus a také byl hlavním představitelem nizozemskýho Konstruktivismu stejně jako von Theo van Doesburg. Jeho pozdější umělecká tvorba náleží do abstraktního umění.

Piet Mondrian začal svou uměleckou kariéru kolem 1900 na umělecké škole impresionistického stilu v den Haag. Kolem roku 1908 pod vlivem Vincenta van Gogha se jeho styl změnil na Fauvismus a v roce 1911 se opět v Paříži pod vlivem Georges Braque a Pabla Picassa nechal inspirovat Kubismem.

Kolem roku 1920 se zrodili známe geometrické tvary a formy. Dodnes jsou lehko rozeznatelné svou charakteristickou černou mřížkou, v který jsou obdélníkové útvary barvené základnými barvami. Jeho umělecké působení nalezlo uplatnení take v módě, architekture, umení a reklame. Mondrian byl spoluzakladatel umělecké asociace De Stijl a napsal dílo Le Néo-Plasticisme, které bylo v roce 1925 přeložené i do jiných jazyků. Od roku 1940 působil v New Yorku a vytvořil nové známe mozajikové díla také vyplnené základnými barvami. Zemřel 01. 02 1944.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Piet Mondrian
Nahoru