Alphonse Mucha ( * 1860 † 1939 )

Alphonse Mucha - vlastní portrét

Alfons Mucha: Ikona secese a Belle Époque

 

Alfons Mucha, významná postava secese, se narodil 24. července 1860 v Ivančicích na Moravě. Již od nejútlejšího věku projevoval výjimečný umělecký talent. Dlouho předtím, než se naučil chodit, již kreslil působivé obrazy. Ačkoli nebyl přijat na pražskou Akademii, zahájil svoji kariéru jako samouk a scénograf ve vídeňském divadle.

Ve věku 25 let se Alfons Mucha přestěhoval do Mnichova, kde studoval dva roky na Státní umělecké akademii. Přitahován statusem Paříže jako uměleckého centra Evropy se poté přestěhoval do francouzské metropole.

Jeho skutečný vzestup mezi slavné umělce Belle Époque nastal, když dostal příležitost vytvořit plakáty pro legendární herečku Sarah Bernhardt. Tyto tvorby byly tak žádané, že je sběratelé umění doslova trhali ze zdí, aby je mohli vlastnit.

V roce 1906 se Alfons Mucha oženil s Marií Chytilovou. Během svého života vyučoval v několika amerických městech, včetně New Yorku, Philadelphie a Chicaga. Jako vášnivý a všestranný umělec sloužil také ve francouzské Cizinecké legii a byl členem svobodných zednářů, stejně jako mnoho dalších slavných umělců své doby.

Alfons Mucha zemřel 14. července v Praze, zanechávaje za sebou neocenitelné umělecké dědictví, které dodnes ovlivňuje svět secese.

Reprodukce na platno a olejomalby od Alphonse Mucha
Nahoru