Paul Cézanne ( * 1839 † 1906 )

Paul Cézanne: Předzvěst moderního umění

 

Paul Cézanne se narodil 19. ledna 1839 v Aix-en-Provence a původně studoval právo na přání svého otce. Bylo to během večerního kreslení na obecní škole, kde objevil svou vášeň pro umění. V roce 1861 se přestěhoval do Paříže, kde se setkal s Pissarrem, ale brzy se vrátil do Aix, kde pracoval v bankovním obchodě svého otce. Během svých cest mezi Aix a Paříží se v letech 1864 až 1870 seznámil s umělci jako byli Renoir, Monet, Sisley, Bazille a Manet. V té době také potkal svou budoucí ženu Marie-Hortense Fiquetovou.

V roce 1872 se Cézanne stal otcem syna, také Paula, a začal úzce spolupracovat s Pissarrem, který ho výrazně ovlivnil impresionistickým stylem. Tato spolupráce trvala dva roky a vyvrcholila účastí na první impresionistické výstavě v roce 1874, kde byly Cézannovy obrazy přijaty s výsměchem. Během let 1879 až 1886 žil střídavě v Paříži a v různých městech Francie, než se nakonec vrátil do Aix-en-Provence, kde strávil poslední roky svého života až do smrti 22. října 1906. Cézanne, který se proslavil přeměnou motivů do geometrických tvarů, radikálně změnil pohled na umění a spolu s Van Goghem, Gauguinem a Munchem je považován za jednoho z průkopníků moderního umění dvacátého století.

Přesto Cézanne za svého života nedosáhl uznání umělecké scény a čelil kritice, což z něj učinilo finančně závislého na svém otci, bankéři. Ačkoli byl dlouho přehlížen, dnes je uznáván jako jeden z nejvýznamnějších malířů své doby a jeho práce mají nesmírný vliv na moderní umění.

Reprodukce na platno a olejomalby od Paul Cézanne
Nahoru