Rembrandt van Rijn ( * 1606 † 1669 )

Rembrandt

Rembrandt van Rijn: Vzestup a Pád Umělecké Superstar

 

Rembrandt van Rijn, jeden z nejvýznamnějších nizozemských malířů, se narodil 15. července 1606 jako syn mlynáře. Po studiu na latinské škole ve svém rodném městě absolvoval v letech 1621 až 1623 umělecké vzdělání u malíře Van Swanburgha. Jeho talent dále rozvíjel během šestiměsíčního pobytu v ateliéru Pietra Lastmana v Amsterdamu. V roce 1625 se Rembrandt vrátil domů, kde si založil vlastní ateliér, a v roce 1631 se natrvalo přestěhoval do Amsterdamu. Zde se v roce 1634 oženil se Saskií Van Uylenburgh, neteří malíře Hendrika Uylenburgha, u kterého žil. Rembrandt často maloval svou rodinu a vytvořil více než 50 portrétů mezi lety 1631 a 1634.

Rembrandtův život byl poznamenán osobními tragédiemi. V roce 1642 Saskie náhle zemřela a Rembrandt najal Geertje Dircks, aby se starala o výchovu jejich syna Tituse. Geertje později obvinila Rembrandta z porušení svatebního slibu a byla nucena zaplatit mu 200 guldenů ročně. Po pravdivém vyvrácení těchto obvinění byla Geertje zatčena. Rembrandtův finanční stav se mezitím zhoršil, jeho díla se špatně prodávala a přišel o svůj dům. Po smrti své druhé manželky Hendrickje v roce 1663 a syna Tituse v témže roce zemřel Rembrandt v největší bídě 4. října 1669.

Přestože Rembrandt prožil život plný vzestupů i pádů, jeho odkaz jako barokního malíře zůstává nezapomenutelný. Byl známý pro svou mnohotvárnost v motivech a různorodost v malířských technikách, a jeho dílo ovlivnilo generace umělců. Jeho rozsáhlý repertoár zahrnuje nejen obrazy, ale také mnoho rytin a kreseb.

Reprodukce na platno a olejomalby od Rembrandt van Rijn
Nahoru