Mark Rothko ( * 1903 † 1970 )

Mark Rothko životopis

Malíř barevného ple

Světově známý americký malíř Mark Rothko (nar. Marcus Rothkowitz) se narodil 25. září 1903 v Lotyšsku v Dvinsku. Je jedním z nejvýznamnějších představitelů malby v oblasti barevných polí.

V roce 1913, ve věku deseti let, emigroval se svou rodinou do New Yorku. V letech 1921-1923 Rothko studoval historii psychologie a filozofie na Yale University v New Heaven. Nicméně odešel z univerzity bez diplomu a vymenil universitu Yale za Novou školu designu a Art Students League.

Společně s Adolfem Gottliebem, John Grahamem a dalšími malíři, Mark Rothko v roce 1935 spoluzaložil nezávislou uměleckou skupinu "The Ten". V roce 1938 získal americké občanství a v roce 1940 změnil své jméno na Rothko.

Rothko se snažil jako malíř v surrealismu a expresionismu a nyní je považován za zástupce abstraktního expresionismu, severoamerického uměleckého hnutí moderního malířství. Charakteristické jsou jeho rozmazané obrazy, ne jasně vymezené, překrývající se kontury, nad seba uložené obdélníky, které jsou výsledkem aplikace barvy v několika vrstvách.

Navzdory komerčnímu úspěchu Mark Rothko trpěl depresí. V roce 1970 spáchal sebevraždu ve svém vlastním aleliéru.

Reprodukce na platno a olejomalby od Mark Rothko
Nahoru