Vincent van Gogh ( * 1853 † 1890 )

Na břehu řeky: tištěná reprodukce

Vincent van Gogh

Génius a blázen (1853 - 1890)

Syn holandského faráře, Vincent Van Gogh, který se narodil 30. března 1853 v Groot-Zundert nedaleko Breda (Holandsko). Od roku 1869 pracoval na trhu umění v La Haye, v Londýně a v Paříži. Kromě toho chtěl Van Gogh vystudovat na kazatele v Bruselu. Neprošel výběrem a tak bez akademické přípravy začal kázat a učit v regionu uhelných dolů v Belgii. V roce 1879 se rozhodl stát malířem a pod uměleckou přízní svého bratrance A. Mauve se začal plně věnovat malbě. V roce 1885 začal v Neuen malovat a kreslit po boku svého otce. Do roku 1885 maloval zemitými těžkými barvami. Po příchodu do Paříže téhož roku, žil u svého bratra Thea, který svého bratra finančně podporoval a seznámil jej s impresionisty. Jeho paleta barev se pod jejich vlivem stává mnohem světlejší a veselejší.

V letech 1888 se z Paříže odstěhoval do Arles. Jeho duševní stav se rychle zhoršoval a v roce 1889 byl hospitalizován v nemocnici v Arles, poté v Saint-Remy. Stejného roku kvůli jeho psychickým problémům napadl svého kamaráda Gauguina, který jej přišel navštívit. Tento rozpor mezi přáteli vedl k tomu, že si Van Gogh uřízl ucho. V roce 1890 se rozhodl k péči u doktora Gacheta v Auvers-sur-Oise nedaleko Paříže. Doktor Gachet byl amatérský malíř a velký obdivovatel impresionistů. 27. července 1890 se Van Gogh zastřelil revolverem, ale umírá až dva dny poté.

V Provence Van Gogh rozvinul neobyčejný umělecký styl s živými teplými barvami, který se odlišuje od stylu impresionistů. Svým stylem se společně s Gauguinem, Cezannem a Munchem stali předchůdci fauvismu a expresionismu. Byl jednou z největších osobností světového výtvarného umění a je dnes pravděpodobně nejznámější postavou nizozemské historie. Van Gogh vytvořil v relativně krátkém časovém intervalu deseti let zhruba 900 maleb a 1100 kreseb. Van Goghovo dílo bylo za jeho života takřka neznámé (prodala se jen jedna malba necelý rok před Goghovou sebevraždou). Za života se Van Gogh nedočkal výraznějšího uznání. Posmrtně však jeho sláva stoupala závratnou rychlostí; zejména11 let po jeho smrti.

© Hardy Schulz, Hamburg - Jean-Gérard Anfossi, Antibes
 

Reprodukce na platno a olejomalby od Vincent van Gogh

Obrazy na stránce: 100
Zobrazit obraz:  Katalog | Galerie
NAHORU