William Turner ( * 1775 † 1851 )

Portrét Williama Turnera: Tištìná reprodukce nebo malovaná olejem

William Turner: Mistr Barvy a Světla Romantismu

 

William Turner se narodil 23. dubna 1775 v Londýně a v roce 1789 zahájil studia na Královské akademii. Jeho umělecká cesta byla ovlivněna také spoluprací s Thomasem Maltonem. Svou první akvarel představil na výstavě Královské akademie již v roce 1790, a svou první olejomalbu na plátně o šest let později. Po letech cestování po Skotsku, Švýcarsku a Francii založil v roce 1804 svou vlastní galerii a v roce 1807 se stal profesorem Královské akademie a správcem "Liber Studiorum", kde klasifikoval umělce podle svých vlastních kritérií.

Turnerova umělecká dráha prošla významnou změnou během jeho pobytu v Itálii v letech 1819/20, kdy navštívil Řím a odvrátil se od realismu ve prospěch svého osobitého stylu. Avšak, tato změna vyvolala silnou kritiku a Královská akademie dokonce přestala vystavovat jeho díla. Turner, známý svými cestami po jižní Evropě a zvláště fascinován barvami Benátek, zemřel 19. prosince 1851 v Londýně.

Turner, často označovaný za jednoho z nejvýznamnějších představitelů romantismu, je dodnes uznáván pro svůj jedinečný přístup k barvě a světlu. Jeho díla, plná života a emocí, zůstávají významným příspěvkem k dědictví světového umění.

Reprodukce na platno a olejomalby od William Turner
Nahoru