Franz Xaver Winterhalter ( * 1805 † 1873 )

Bibliografie Franz Xaver Winterhalter (1805 - 1873)

Malíř německýho původu Franz Xaver Winterhalter se narodil 20.04 1805 ve Schwarzwaldu a stal se jedním z nejúspěšnějším malířům portrétů svý doby.

Jeho talent byl objaven ve venkovské škole a nato jeho otec vynaložil spousty finančních úsilí aby se jeho syn mohl učit od francouzkých kreslířů a dal ho do učení Charles Louis Schuler V roce 1819 se učil litografem na Uměleckém institutu ve Freiburgu. Později získal stipendium ke studiu malířství na Umělecké akademii v Mnichově. Během této doby pracoval v ateliéru portrétního malíře Josepha Karla Stielera a působil i jako litograf. Po ukončení studia přišel v roce 1828 do Karlsruhe, kde získal místo učitele malby bádenské markraběnky.

V letech 1833-1834 se zdrřoval v Itálií, kde zděloval ateliér spolu s Johannem Baptistem Kirnermalovalem. Vznikli zde obrazy s romantickým žánrem ve stylu Louise Léopolda Robertse.

Po návratu do Karsruhe byl velkovévodou Leopoldem jmenován bádenským dvorním malířem. Však za krátký čas dvůr opustil a prestahoval se do Paříže. Na Pařížském Salonu vzbudil velkou pozornost svými italskými žánrovými obrazy. Průlom nastal v roce 1837 díky obrazu „Decamerone“ pro který dostal 1. medajly.

Díky podpoře krále Ludvíka Filipa I. se Franz Xaver Winterhalter stal nejžádanějším portrétním malířem ve Francii. Maloval portréty královské rodiny a významných osobností dvora. Úspěch těchto obrazů mu přinesl renomé specialisty na aristokratické portréty, což mu získalo zakázky od mnoha evropských aristokratických i vládnoucích domů ve Velké Británií, Španělsku, Belgicku a Rakousku. Obrazy rakouské císařovny Alžběty (Sisi) patří k nejznámějším dílem. Popři portrétú řady korunovaných evropských hlav, namalovat taky hodně skupinových obrazů a kompozící. Z velké části jeho obrazy byli tak populární, že mu často pomíhal jaho brat Hermann, který měl rovnaký tah štětce.

Jeho obrazy byli populární protože lichotili ženské kráse. Často se jeho lichotiky kombinovali s prepychem a aktualní modou svého času. Kritici mu vytýkali "vyumělkovanost" a "nepřirozenost".

Franz Xaver Winterhalter zemřel 08. 07. 1873 v 68 letech na tyfus ve Frankfurtu nad Mohanem.

© MYARTPRINTS.CZ

Reprodukce na platno a olejomalby od Franz Xaver Winterhalter
Nahoru